Program İndir
Windows
Windows
Mobil
Mobil
Android
Android
iOS
iOS
Web Uygulamaları
Online
Oyunlar
Oyun
Haberler
Haber

Savunma Sanayimiz'de Yerli Yazılıma Geçiyor

Doğukan tarafından 31 Ekim 2016, Pazartesi günü eklendi.
Pasaindir Haber Savunma Sanayimiz'de Yerli Yazılıma Geçiyor
Savunma sanayisinde milli işletim sistemi PARDUS kullanılacak
Savunma Sanayimiz'de Yerli Yazılıma Geçiyor

ULAKBİM ve Hava Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (HAVELSAN) arasında Pardus Dönüşüm için işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında HAVELSAN'da üretilen yazılımlar ve sistemlerin Pardus Dönüşümleri ve uyumlulukları için çalışmalar başlatılmış olup, Pardus ve açık kaynak alt projeleri HAVELSAN'da uygulanması ve sistem güvenliği konularında iş birliği gerçekleştirilecektir.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, verilen talimat doğrultusunda savunma sanayisinde milli işletim sistemi PARDUS'a geçişi sağlamak için çalışma başlattıklarını bildirdi.

Milli işletim sistemi olan PARDUS'un yaygınlaştırılması, geliştirilmesi, idame ettirilmesi konusunda TÜBİTAK'la çalışacaklarına değinen Atalay, ""Öncelikli olarak Milli Savunma Bakanlığı (MSB), ilgili ve ilişkili kurumları, savunma sektörü ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) öncelikli olarak PARDUS'un yaygınlaştırılması konusunda bir anlaşma imzaladık."" diye konuştu. Atalay, milli bir işletim sisteminin geçişinin diğer sistemlerin lisans maliyetlerinin çok altında olduğuna dikkati çekerek, ""Milli bir işletim sistemimiz varken neden onu kullanmayalım, niye dışarıya bir işletim sistemi için kaynak aktaralım."" ifadesini kullandı.

PARDUS, yüksek performanslı, Türkçe destekli uygulamaların barındığı, sürekli güncellenen, yüksek güvenlik ve düşük maliyetli, işlevsellik ve görselliğin ön planda tutulduğu bir işletim sistemi olarak kullanıcılara sunuluyor.

Pardus
Yeli İşletim Sistemi
Yorumlar
Bunlarla da İlgilenebilirsiniz