Program İndir
Windows
Windows
Mobil
Mobil
Android
Android
iOS
iOS
Web Uygulamaları
Online
Oyunlar
Oyun
Haberler
Haber

Android eduroam ayarları

Doğukan tarafından 10 Ekim 2017, Salı günü eklendi.
Pasaindir Haber Android eduroam ayarları
Android eduroam ayarları nasıl yapılır. ayrıntılı açıklamaları yazımızda
Android eduroam ayarları

eduroam (EDUcation ROAMing), kullanıcıların misafir olarak gittikleri kurumlarda kolaylıkla internete bağlanabilmeleri için geliştirilmiş radius tabanlı bir kimlik doğrulama altyapısıdır.

eduroam, Education Roaming (Eğitim Gezintisi) kelimelerinin kısaltmasıdır. RADIUS tabanlı altyapı üzerinden 802.1x güvenlik standartlarını kullanarak, eduroam üyesi kurumların kullanıcılarının diğer eğitim kurumlarında da sorunsuzca ağ kullanımını amaçlamaktadır.

eduroam Android İşletim Sistemine Sahip Cihazlar

İşletim sisteminde AYARLAR menüsünden aşağıda belirtilen sırayla ilgili pencereler açılmalıdır:

  • AYARLAR > Kablosuz Ağ > eduroam
  • EAP Yöntemi / EAP method : TTLS
  • Faz 2 Yetkilendirmesi / Phase 2 authentication : PAP
  • Kimlik / Identity : kullanıcı_adı@ulakbim.gov.tr (kullanıcı adınızın @ulakbim.gov.tr uzantısıyla yazıldığını kontrol edin)
  • İsimsiz Kimlik / Anonymous Identity : anonim@ulakbim.gov.tr (ziyaret ettiğiniz kurumların kullanıcı adınızı görmemesi için önemlidir)
  • Şifre / Password : sifreniz (altta yer alan parolayı göster - show password seçeneğini tıklayarak doğru yazdığınızı kontrol edin)


Eduroam ağına nasıl bağlanılır?
Bir eduroam ağına bağlanmak ile, kendi kurumunuzun ağına bağlanmak arasında neredeyse hiç fark bulunmamaktadır. Kendi kurumunuzun ağına bağlanırken kullandığınız aynı yetkilendirme ve şifreleme metodu ile yine aynı kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak bağlanmanız gerekmektedir. Kendi kurumunuz ile arasındaki tek fark, SSID sinin, yani "Kablosuz Ağ Adı"nın farklı olmasıdır. Kurumunuzda kullanılan SSID'nin de diğer kurumlar ile aynı olması durumunda bu işlemi de yapmanıza gerek kalmadan, doğrudan bağlantı gerçekleştirebilirsiniz.

Eduroam Nedir?
Eduroam, Education Roaming (Eğitim Dolaşım Altyapısı) kelimelerinin kısaltmasıdır. RADIUS tabanlı altyapı üzerinden 802.1x güvenlik standartlarını kullanarak, eduroam üyesi kurumların kullanıcılarının diğer eğitim kurumlarında da sorunsuzca ağ kullanımını amaçlamaktadır.

Eduroam üyesi kurumların kullanıcıları, kendi kurumlarında (Ev Kurum) ağa bağlanmak için kullandıkları kullanıcı adı şifre ikilileri ile, eduroam üyesi olan başka bir kurumdan (Misafir Kurum) ağa bağlanabilirler. Kullanıcı misafir kurumda iken aldığı eduroam yayınına bağlantı talebi gönderdiğinde, misafir kurumun yetkilendirme sunucusu, o kullanıcıyı kendi ev kurumunun yetkilendirme sunucusuna yönlendirerek, yetkili olup olmadığını belirler. Tüm bu sorgulamaların, sunucular arasında oluşturulan şifreli bir tünel içinden yapılması, kullanıcı adı şifre ikililerinin kullanıcının kendi ev sunucusu haricinde görülmesini engeller. Bu durumda kullanıcıların yapması gereken tek şey, misafir olduğu kurumda yeralan eduroam kablosuz ağını, kendi kurumunun ağına bağlanır gibi tanımlamasıdır.

eduroam federasyon hiyerarşisine sahiptir. Halen dünyada iki konfederasyon bulunmaktadır: Avrupa eduroam konfederasyonu ve Asya-Pasifik (APAN) eduroam konfederasyonu. eduroam üyesi kurumlar kendi ülkelerinde yeralan eduroam federasyonlarına, ülkelerin federasyonları da bağlı bulundukları konfederasyonlara sorgu göndermektedir. Türkiye'nin bağlı bulunduğu Avrupa eduroam konfederasyonuna ve APAN konfederasyonuna katılan her yeni federasyon ve onlara katılan her yeni kurum, bu hiyerarşi sayesinde dahil olan herkesçe tanınabilmektedir.

Üniversitenizin e-mail ve şifresi ile bağlanabileceğiniz Türkiye içindeki eduroam üyelerini görmek için www.eduroam.org.tr adresinde bulunan haritaya bakabilirsiniz.

eduroam Android İşletim Sistemi bağlantı ayarları

1. Ayarlar
Kablosuz bağlantı kontrolleri
Wi-Fi ayarları
2. Eduroam
3. EAP modu :TTLS
4. Kimlik doğrulama : PAP
5. CA sertifikası : N/A (Boş bırakınız)
6. İstemci Sertifikası : N/A (Boş bırakınız)
7. Özel anahtar şifresi : boş bırakınız
8. Kimlik :
personel iseniz; kullanıcıadı@pau.edu.tr
öğrenci iseniz; kullanıcıadı@posta.pau.edu.tr
9. İsimsiz kimlik :
personel iseniz; kullanıcıadı@pau.edu.tr
öğrenci iseniz; kullanıcıadı@posta.pau.edu.tr
10.Wi-Fi şifresi : e-mail veya pusula kullanıcı şifrenizi giriniz
ardından bağlan butonuna basarak eduroama bağlanabilirsiniz.

Yorumlar
Bunlarla da İlgilenebilirsiniz