Program İndir
Windows
Windows
Mobil
Mobil
Android
Android
iOS
iOS
Web Uygulamaları
Online
Oyunlar
Oyun
Haberler
Haber

5G testini ilk olarak Turkcell denedi

Doğukan tarafından 11 Ocak 2017, Çarşamba günü eklendi.
Pasaindir Haber 5G testini ilk olarak Turkcell denedi
Turkcell, Türkiye'nin ilk 5G testini gerçekleştirdi ve ortaya yeni bir rekor çıktı.
5G testini ilk olarak Turkcell denedi

Turkcell tarafından gerçekleştirilen ilk 5G testinde 24,7 Gbps rekor hıza ulaşıldı. Türkiye'nin ilk 5G testinde 24.7 Gbps hıza ulaşıldı. 5G'de yerli teknolojiler geliştirebilmek amacıyla çalışmalarına devam eden Turkcell, Ericsson işbirliği ile 15 GHz bandında gerçekleştirilen ve saniyede 24,7 Gbit hıza ulaşılarak bir ilki gerçekleştirerek dünyada yapılan ilk 5G testlerinden biri oldu.

5G Nedir?
5G yeni nesil kablosuz telefon teknolojisidir. Dördüncü nesil yani 4G teknolojinin 10 katı daha hızlı veri iletim hızı sağlamaktadır. 5G ile Ultra HD çözünürlüğündeki videoları indirmek ve karşıya yüklemek, daha hızlı olacak. 5G'nin sunacağı yüksek hızlar sayesinde bugün 500 Mbps'lik 4.5G hızı ile ortalama 30 dakikada indirilebilen 100 GB'lık bir dosya, 25 Gbps'lik 5G hızı ile 30 saniyede indirilebilecek.

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Grup Başkanı Gediz Sezgin, "Bugün 15 GHz bandında gerçekleştirdiğimiz bu test, aslında bizleri nasıl bir gelecek beklediğini göstermesi açısından da oldukça önemli. Turkcell olarak bir yandan 4.5G'de Türkiye'de dünyanın en güçlü altyapılarından birisini kurarken bir yandan da bugün gerçekleştirdiğimiz bu uygulama ile 5G teknolojilerini dünyada ilk test eden şirketlerden birisi olduk. Amacımız 5G'yi dünyada ilk kullanan ülkelerden birisi olurken aynı zamanda 5G'de yerli teknolojiyi de geliştirebilmek, ülke olarak teknolojiyi tüketen değil üreten ülke konumuna gelebilmek" şeklinde konuştu.

Türkiye’de gerçekleştirilen ilk 5G testi ile ilgili Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ziya Erdem de şunları söyledi: "Turkcell dünyada 5G teknolojilerin geliştirilmesi çalışmalarında en aktif şirketlerden birisi ve biz de Ericsson olarak 5G’de Turkcell ile yaklaşık 1,5 yıldır 5G teknolojilerini geliştirmek için stratejik işbirliği yapıyoruz. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz Türkiye’nin ilk 5G testi de bu çalışmaların bir sonucu aslında. Önümüzdeki dönemde 5G’de yakın çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin 5G teknolojileri geliştirme yolculuğunu sonuna kadar desteklemeye devam edeceğiz."

Yapılan açıklamada, 2020 yılında her evde ortalama 500 sensörün olacağı ve dünyada birbirine bağlı akıllı cihaz sayısının ise 25 milyarı geçeceği öngörüldüğü belirtilerek. "5G'nin ise böyle bir dünyada ihtiyaç duyulacak yüksek kapasite ve hızı karşılamak için kullanılacak en önemli teknolojilerden birisi olması bekleniyor. Bu teknoloji Şebeke Katmanlama (Network Slicing) özelliği sayesinde de her eve hatta odaya farklı ihtiyaçlara göre gerekli kapasite ve hızın ayrılabilmesini sağlayacak.

Yorumlar
Bunlarla da İlgilenebilirsiniz